ABD ve İsrailli yetkililer: İsrail istihbaratı, Hamas’ın saldırısı hakkında önden uyarı almadı

T24 Dış Haberler

Hamas’ın cumartesi düzenlediği büyük saldırının arkasında İsrail istihbaratının çok büyük istihbarat başarısızlığı olduğu belirtiliyor. 

New York Times’a konuşan eski ve mevcut ABD yetkilileri, İsrail’in uyarıları kaçırdığını, hava savunma sistemlerinin yükü taşıyamadığını ve ordunun hazırlıksız yakalandığını kaydetti. 

ABD’li yetkililer ve bir İsrailli savunma yetkilisine göre, İsrail’in istihbarat servislerinden hiçbiri, koordineli kara, hava ve deniz saldırıları hakkında önden uyarı almadı. ABD’li yetkililer, İsrail’deki yüksek ölü sayısının Hamas’ın tamamıyla bir taktik sürpriz yapmayı başardığını ifade etti. 

New York Times, Batılı istihbarat servislerinin de saldırı hakkında önden bilgi alamadığını, ancak Hamas’ı İsrail veya Mısır kadar yakından takip etmediklerini belirtti. 

İsrail’in Gazze’de sinyal kesicileri, sensörleri ve muhbirleri bulunduğunu belirten New York Times, Hamas’ın saldırısının başarısının birçok ABD’li yetkiliyi çok şaşırttığını aktardı. 

New York Times, cumartesi yaşananların akıllara, “Artık 12 yıllık Demir Kube füze savunma sistemi nasıl saldırıyı önleyemedi? İsrail istihbaratı nasıl Hamas’ın roket ve füze yığınağını fark edemedi?” gibi sorular getirdiğini ifade etti. 

İsrai’in Ankara Büyükelçisi İrit Lillian, dün düzenlediği basın toplantısında İsrail istihbaratının Hamas saldırısını önceden öğrenemeyerek başarısız olduğu eleştirileri hakkında şu yorumu yaptı:

“İstihbarat başarısızlığından söz ediliyor. İstihbarat konusu farklı bir konu. Şu anda sahadaki durum çok hassas ve biz savaştayken sorumlu aramanın zamanı değil. Ne yapacağız, bizim karşılığımız ne? Cevabı aranması gereken sorular bunlar. Şu anda bir istihbarat başarısızlığından söz etmek için erken. Durum tabii her yönüyle soruşturulacak.“

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x