İşte 2024’te Elektrik ve Doğalgazda Zam Planı! Asgari Ücrete ve Emeklilere Yapılan Zam Böyle Eriyecek

OLCAY AYDİLEK

Doğalgazın ardından 1 Ocak’ta uygulanacak yeni elektrik tarifeleri de belli oldu. Elektrikte, tüm abone gruplarında (konut, sanayi ve ticarethane) mevcut tarifelerde değişiklik yapılmadı. Tarifeler, sabit tutuldu.

Elektrik ve doğal gaza, 31 Mart 2024’te yapılacak seçimlere kadar olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa zam beklenmiyor. Sektöre göre, seçim sonrasında tarifeler zorunlu olarak gözden geçirilecek ve gerek doğalgaza gerekse de elektriğe belli ölçüde zam gündeme gelecek.

Sektör kaynakları, seçimlerin ardından özellikle konutlarda, elektrik ve doğal gazda sübvansiyonların hızlı bir biçimde kaldırılmasının ve maliyet bazlı fiyatlandırmaya (maliyetin zam yoluyla tüketiciye yansıtılması) geçilmesinin beklendiğini anımsatarak, “İktidarın 2024 yılı enflasyon tahmini ya da hedefi yüzde 36. Enflasyon hedefinin tutturulabilmesi için enerji zamları zamana yayılacak gibi görünüyor” dedi.
Kaynaklar, elektrik ve doğal gazda sübvansiyonların kaldırılması sürecinin iki yıllık bir takvime yayılabileceğini söyledi.

5 AYDA 66 MİLYAR TL ZARAR

Kaynaklar, bir devlet şirketi olan Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ), elektriğe zammın önünü kesmek için 2023 yılının son 5 aylık döneminde 65-66 milyar TL zarar ettiğini belirterek, “EÜAŞ, piyasanın çok altında bir fiyatla şehiriçi elektrik dağıtım şirketlerinin kardeş kuruluşları görevli tedarik şirketlerine elektrik sattı. Böylece, elektrik zammı engellendi” dedi.

Kaynaklar, BOTAŞ’ın da konutlara her bin metreküpü 4 bin 80 TL’ye gaz sattığını anımsatarak, “BOTAŞ, ithal ettiği gazın hemen hemen üçte biri fiyatına konutlara gaz veriyor. Bu nedenle de milyarlarca lira zarar yazıyor” diye konuştu.

Sektör kaynakları, sübvansiyonların kaldırılmasının zamana yayılacak olması nedeniyle BOTAŞ ve EÜAŞ’ın, 2024 yılında da yüksek tutarlarda zarar yazmaya devam edeceğini vurguladı.

SERBEST TÜKETİCİ LİMİTİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yılın son toplantısını gerçekleştirdiği Perşembe günü, elektrikte serbest tüketici limitini düşürdü. Buna göre, 2023 yılında 1000 kilovatsaat olan serbest tüketici limiti, 950 kilovatsaate çekildi. Karar, 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek.
Elektrikte serbest tüketici limiti, 2022 yılında 1100 kilovatsaat olarak uygulanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x