Oğlunu öldüren öğretmen babaya 20 yıl hapis

Matematik öğretmeni Mehmet Ertan ile uyuşturucu bağımlısı olduğu öne sürülen oğlu Ali Ertan arasında 10 Kasım 2021’de çalışmadığı için tartışma çıktı.

Seyhan ilçesi Gazipaşa Bulvarındaki kendine ait dershaneye giden Mehmet Ertan, tartışmanın sürmesi üzerine oğlu Ali Ertan’ı boğazından sustalı bıçakla ağır yaraladı.

Kanlar içinde yere yığılan oğlunun başında bekleyen Ertan, ölmesinin ardından deterjanla dershaneyi temizledikten sonra eniştesi Metin Öztürk’ün (40) yanına gitti.

CESEDİ VALİZE SIĞDIRAMADILAR 

Ertan ile Öztürk, Kıbrıs Caddesindeki iş yerinden valiz satın alıp, Hadırlı Mahallesindeki bir portakal bahçesine mezar kazmaya çalıştı ancak toprağın sert olması nedeniyle vazgeçti. Yeniden dershaneye dönüp, Ali Ertan’ın cesedini valize koymaya çalışan şüpheliler, ayaklarının dışarıda kalması üzerine bundan da vazgeçip, başka bir iş yerinden 3 büyük çuval satın aldı.

Cesedi çuvala koyup dershanede bırakan Mehmet Ertan, evine dönüp, olayı eşi Adle Ertan’a (45) anlattıktan sonra, kanlı kıyafetlerini de birlikte nikahsız yaşadığı Rukiye Sarı’ya (26) yıkatıp, cinayette kullandığı bıçağı da saklattı.

Sabaha karşı uyanan Mehmet ile Adle Ertan, dershanedeki cesedi otomobile yükledikten sonra sulama kanalına bırakıp, yeniden eve döndü. Sarı, otomobildeki kanlı kilim ile Ali Ertan’ın eşyalarını, evin bahçesinde yaktı.

ÇAPRAZ SORGUDA İTİRAF ETTİ 

Bir gün sonra sulama kanalında cesedi bulunan Ali Ertan için kayıp başvurusunda bulunmayan aileden şüphelenen Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Mehmet ile Adle Ertan’ı emniyete götürüp, çapraz sorguya aldı.

Sorgusunda cinayeti itiraf eden Mehmet Ertan ile cesedin gizlenmesine yardım eden Adle Ertan, Rukiye Sarı ve Metin Öztürk tutuklandı.

5 Ocak 2022de hakim karşısına çıkan şüphelilerden Adle Ertan, Rukiye Sarı ile Metin Öztürk tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilirken, baba Mehmet Ertan’ın da tutukluluk halinin devamına karar verildi.

“BU ÜZÜNTÜYÜ YAŞAYAN BENİM”

Adana 8inci Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına Mehmet Ertan ile tutuksuz yargılanan sanıklar Adle Ertan, Rukiye Sarı ile enişte Metin Öztürk ve avukatları katıldı. Mehmet Ertan savunmasında, olayı bilerek ve isteyerek gerçekleştirmediğini savunarak, Neticede ölen benim oğlum. Beraat etsem de müebbet alsam da bu üzüntüyü yaşayan benim. Çok uğraştım ancak olmadı. Bu olay isteyerek gelişmedi. Mütalaayı kabul etmiyorum ve tahliyemi talep ediyorum dedi. Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlarını istedi.

Mahkeme heyeti, altsoydan akrabayı kasten öldürme suçundan Mehmet Ertana müebbet hapis cezası verdi. Ertanın cezası, cinayetin haksız tahrik altında işlendiği gerekçesiyle 20 yıla düşürüldü. Metin Öztürke suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirmek suçundan 7 ay 15 gün, Adle Ertan ve Rukiye Sarıya ise 5er ay hapis cezası verildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x