Türkiye’de Sadece Mardinliler Biliyor: 3 Tanesi 1 Aylık Vitamin İhtiyacını Karşılıyor

Demir, vücut için elzem bir mineral olup, sağlıklı yaşam için gereklidir. Bu mineral, özellikle kan oluşumu ve oksijen taşınması süreçlerinde kritik bir rol oynar. Günlük diyetimizde yeterli miktarda demir içeren besinlere yer vermek, enerji seviyelerimizi yüksek tutmamıza ve sağlıklı bir vücut sürdürmemize yardımcı olur. İşte demir deposu besinler ve günlük demir ihtiyacınızı karşılayacak lezzetli öneriler:

KURU KAYISI

Kurutulmuş meyveler arasında kuru kayısı, demir içeriği açısından zengindir. 100 gram kuru kayısıda yaklaşık 2,66 mg demir bulunur.

KIRMIZI ET

Sığır eti ve kuzu gibi kırmızı et türleri, hem protein hem de demir açısından zengindir. Özellikle sığır eti, yaklaşık 100 gramında 2,47 mg demir içerir.

ISPANAK

Demir açısından zengin yeşil sebzelerden biri olan ıspanak, aynı zamanda C vitamini ve potasyum kaynağıdır.

DENİZ ÜRÜNLERİ

Balık ve diğer deniz ürünleri, türüne bağlı olarak demir içerir. Özellikle midye ve karides gibi deniz ürünleri tercih edilebilir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Her 100 gram kuru tohumda 8,52 mg demir içeren kabak çekirdeği, aynı zamanda bakır, manganez ve çinko sağlar.

YULAF VE BUĞDAY KEPEĞİ

Kahvaltılarda tercih edilen yulaf, demir ve lif bakımından zengin bir seçenektir. Buğday kepeği de benzer şekilde yüksek demir içerir.

KURUYEMİŞLER VE TOHUMLAR

Badem, ceviz, kabak çekirdeği gibi kuruyemişler ile susam, ayçiçeği tohumu gibi tohumlar, demir içeriği açısından zengin atıştırmalıklardır.

Demirin emilimini artırmak için C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketmek önemlidir. Ayrıca bu besinlerden herhangi birine alerjiniz varsa kesinlikle tüketmemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x