Yangınına müdahale ederken düşen helikopterdeki 3 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor

İzmir’in Menderes ilçesinde dün saat 14.00 sıralarında çıkan orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı’ndan su almaya çalışan ve içinde 4 personelin olduğu öğrenilen yangın söndürme helikopteri baraja düştü. Düşen helikopterden bir kişi sağ olarak kurtulurken diğer 3 kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

YÜZEREK KARAYA ÇIKTI

Düşen helikopterde bulunan 4 mürettebattan 3’ü Kırgız uyruklu, biri Türkiye vatandaşı idi. Kazanın ardından Kırgız uyruklu helikopterin ikinci pilot yüzerek karaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, düşen helikopterden sağ kurtulup, yüzerek karaya ulaşan Kırgızistan uyruklu mürettebatı tedavi gördüğü Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ziyaret etti.

Yumaklı, “Şu an kendisi hastanede tedavi altında. Genel durumu gayet iyi. Bilinci açık hatta kendisinin de çok da yormamak adına fazla bir şey söylemedik. Sormadık kendisine. Genel durumuyla ilgili konuştuk, kendisine moral verdik. Umarım çok kısa bir zamanda iyileşir. Diğer çalışmalar devam ediyor. Umuyorum ki bugün gün tamamlanmadan helikopterin de suyun altından çıkartılması mümkün olabilecek. Balon yöntemiyle çıkartılacak. Arkadaşlar bunun hazırlıklarını yapıyorlar. Son derece deneyimli bir ekip var. Onlar da işlemlerini, çalışmalarını tamamladıktan sonra biz artık kazanın tamamıyla alakalı, en azından durum tespitiyle ilgili bütün kısımlarını bitirebilmiş olacağız” açıklaması yaptı.

KURTARILMA ANI GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Yüzerek karaya çıkan Kırgızistan uyruklu pilotun görüntüleri de ortaya çıktı. Bornova Arama Kurtarma Derneği üyelerinin orman yangınına destek için bölgedeki çalışmaları sırasında helikopterin düştüğünü haber aldıktan sonra barajın bulunduğu yere gelip, yaralıyla karşılaştıkları öğrenildi. İlk müdahalenin ardından yaralı, sağlık ekiplerine teslim edildi.

TAHTALI BARAJI SU ALMAYA UYGUN DEĞİL Mİ?

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yumaklı’ya Tahtalı Barajı’nda, 2017’de su almaya çalışan bir helikopterin kaza kırıma uğradığı ve 5 kişinin hayatını kaybettiğinin hatırlatılarak barajın helikopterler için risk taşıyıp taşımadığının soruldu. Yumaklı’nın ceabı ise şöyle oldu:

“Aslına bakarsanız kara kutu da dahil bütün incelemelerden sonra meydana çıkacak. Aynı sonucu çıkardığımızı söylemek çok mümkün değil. En azından bir önceki kazayla ilgili bağlantısını ancak bu kazayla alakalı tüm incelemeler sona erdiğinde söyleyebileceğiz. Şu an için bütün konsantrasyonumuz helikopterin hızlıca çıkartılması. Ben bütün orman camiasına, yeşil vatanı korumak için savaşan bütün kardeşlerimize geçmiş olsun diliyorum. Menderes’e geçmiş olsun diliyorum. Elbette bu çağrımızı tekrar edelim; bizler yangınla alakalı müdahale konusunda ormanın kahramanları her şeyi yapar ancak elbette ki en önemlisi bu yangının çıkmaması. Dolayısıyla ben tekraren buradan bütün vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum.”

Öte yandan Menderes’te çıkan yangın 20 saatin ardından kontrol altına alındı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x